Jaroslavas Melnikas "Adata"

2019 m. spalio 31 d., ketvirtadienis
"Negalite nekęsti pats savęs, bet galite nekęsti savęs kituose"

   Haris Hūlė, Jonas Lina, Karlas Mjorkas - puikiai visiems žinomi skandinaviškų detektyvų protagonistai. Nuo šiol prie jų prisijungia ir lietuviška versija - komisaras Algimantas Butkus. 
    Danguje ereliui sukant ratus, ant trijų kryžių kalno randama jauna nužudyta . Ant kaktos - negyvas balandis, o kairė krūtis labai keista. Ką tai reiškia? Taip ir prasideda Butkaus kelionė nusikaltimo bei žmogaus psichikos pėdsakais.
    Stiprioji knygos pusė - nusikaltimo psichologija, kapstymasis po žmogaus pasąmonę bei tokio elgesio priežasčių ieškojimas. Ar tikrai nusikaltėliais tampama? O gal mes, visuomenė, padarome juos tokiais? Daug dėmesio skiriama religijai, simbolikai, sektų įtaką žmonėms. Jaučiasi, jog autorius tuom domėjosi nepaviršutiniškai.
  Knyga tikrai turi visus skandinaviško detektyvo bruožus: intriga, iki galo išlaikyta įtampa, šiek tiek naivumo ir meilės linijos. Man gal buvo per daug perteklinių siužeto linijų (visiškai nereikalinga tėčio ir dukters istorija).  Bet mes tikrai galime turėti antrą Jo Nesbo. Vienu metu net suabejojau ir pradėjau ieškoti, kas vertė šią knygą. Ir tik vėliau supratau, jog tai lietuvių autorius ir jo įtaigus tekstas, jokio vertimo.
  Viena iš priežasčių, kodėl man patinka lietuvių autorių knygos - paminėtos vietovės. Kai skaitai ir mintyse sau tari: ir aš buvau šitoj Rimi, ir aš lankiausi senam Vingio kino teatre. Žinau, kad paraleliai knyga buvo išleista ir Prancūzijoje, tai šis detektyvas galėtų būti vienas iš būdų viliojant turistus aplankyti Vilnių. 
   Knygose aš labai nemėgstu ir nepateisino vieno dalyko - seksizmo. Ir tai yra didžiausias šios knygos minusas. Kai moterys vadinamos žirafomis su didele krūtine, kuomet  svarstoma, ar priimti ją į darbą dėl rodomos iškirptės (o jeigu pradės gundyt bendradarbius). Ir aš nekalbu apie pagrindinę siužeto liniją, kur  nusikaltimas susijęs su moters kūnu ir jo seksualizavimas normalu. Bet antraeiliai veikėjai? Ar tikrai neįmanoma apklausti liudininkės nepaminint jos krūtinės dydžio? Ar mažakrūtės mažiau patikimesnės liudininkės? Daktarė buvo bjauri dėl savo charakterio, o ne dėl to, kad ji stora ir negraži. Prie vyresnio amžiaus gydytojos nėra gėdos nusirengti, o štai prie jaunos - nejauku, nes uniforma juk taip pabrėžia krūtis. Man vienu metu atrodė, kad ant viršelio reikėjo dėti visai ne erelį, o ...
  Tačiau aš neatmetu versijos, jog tai buvo sąmoningas autoriaus sprendimas. Žinot, kaip daugelis skandinavų detektyvų turi problemų su alkoholiu, tai mūsų Algimantas - seksistas. O gal tuo  nuolatiniu krūtų minėjimu buvo siekiama didesnės koreliacijos su pagrindiniu nusikaltimu? 
  Atmetus (ne)seksizmo faktą, keletą klišių bei stereotipų, pačią knygos idėją, jos išvystymą ir, svarbiausia, nusikaltimo psichologiją vertinu gerai. Visai patiko. Paskaitykit.

2 komentarai:

  1. Aš per savo santuoką išgyvenau pragarą, kai sutikau ponios, vardu Maria, liudijimą. Ji papasakojo, kaip ji sugebėjo išsaugoti savo santykius padedant rašytojui dr. Ajayi, nes jos vyras ją paliko kitai moteriai be jų. turėdamas reikšmingų nesusipratimų, bet rašybos žinovas dr. Ajayi, palaimintas savo protėvių, padėjo rašybos liepto galią ir jos vyras grįžo sakydamas, kad nežino, kas nutiko per jį, aš turėjau beveik panašų atvejį, nes mano vyras nori užpildyti skyrybų, bet aš nenoriu sugadintų namų, nes mes buvome kartu jau 15 metų, perskaitę Marijos parodymus. Susisiekiau su rašytoju dr. Ajayi ir paaiškinau jam savo situaciją, jis man papasakojo keletą tam tikrų dalykų, kuriuos reikėjo padaryti ir Aš vykdžiau jo nurodymus po savaitės burtų, mano vyras man pasakė, kad jam gaila visų skausmų, kuriuos jis man ir vaikams pateikė, pažadėdamas, kad visi jis bus mūsų pusėje ir nuo tada mes gyvename persiku. e. Jei turite panašių problemų, tokių kaip mano, ar bet kokių problemų, susijusių su darbu, mokykla ar sveikatos problemomis, susisiekite su Dr. Ajayi, kad jos darbas būtų 101% garantuotas. El. Paštas: drajayi1990@gmail.com „Viber“ arba „Whatsapp“: +2347084887094

    AtsakytiPanaikinti
  2. no begalinis pagyrimas skirtas šiam giliai kerėtojui, kurį verta mėgdžioti. Ačiū daktare. Sveiki, mano vardas Donna 38, aš gyvenu San Francisko įlankos rajone Kalifornijoje. Mano emocinis gyvenimas pasisuko labai stipriai ir buvo palaimintas, nes mane nukreipė šeimos draugas, tapęs seserimi, skausmas buvo toks nepakeliamas, kad mane traumavo, nes man skaudėjo, turėjau neramių naktų, dėl kurių mane beveik apgailestavau. likus maždaug metams iki mano susitikimo su daktaru Egwali, kuris padėjo atgaivinti tai, kas, mano manymu, dingo. Patikėkite, kad iš pradžių aš taip pat buvau netikintis dėl įvairių susitikimų su keletu rašybininkų ir svetainių, esančių ant savo žavingo vyro sugrąžinimo prie manęs ribos, aš visada buvau stipri ir žinojau, kad turi būti patikima vieta padėti mano pačios santuokinė trauma už tai iš tiesų sukėlė tiek daug chaoso. Kathy surado daktaro Egwali straipsnį ir atidavė jį man, aš susisiekiau su juo ir paaiškinau, ką išgyvenau, jis sakė, kad jis turėjo atlikti tam tikras apeigas, kurių metu buvo atliktos visos būtinos procedūros, nes tos apeigos buvo atliktos, mūsų gyvenimas buvo toks spalvingas, nuo to laiko jis yra mano idealus vyras ir myli mane bei mūsų vaikus. Dar kartą dėkoju jums, daktare, galite prisijungti prie jo bet kurioje iš šių terpių ir būti laiminga siela, nes tikiuosi, kad pasiseks!

    „Viber“ / „WhatsApp“: +2348122948392
    El. Paštas: dregwalispellbinder@gmail.com

    AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan