Jojo Moyes "Aš prieš tave"

2013 m. spalio 20 d., sekmadienis

Žanras: romanas
Originalus pavadinimas: Me before You
Puslapių skaičius: 432
Leidykla: Jotema, 2012
Vertė: Rasa Racevičiūtė
Knyga nuosava
Perskaityta 2013
Pažintis: pirmoji autorės skaityta knyga
Vertinimas: 5/5
"Niekada neketinau padėti nužudyti savo sūnaus"

   Jojo Moyes - britų rašytoja ir žurnalistė, laimėjusi ne vieną apdovanojimą už geriausią metų romantinį romaną. "Aš prieš tave" - pirmoji proga lietuvių skaitytojams susipažinti su autorės kūryba. Knyga, padalinusi skaitytojus į dvi stovyklas: apsiverkusius ir ne. Tie, kurie matė filmą "Neliečiamieji", neabejotinai ras panašumų su šios knygos siužetu. Ir tikrai liks nenusivylę. 
   Šiai knygai labai tinka posakis "nespręsk apie knygą pagal viršelį". Visame pasaulyje skaitytojų tarpe kilo diskusijos dėl pernelyg romantiško viršelio, šaukte šaukiančio apie dar vieną banalią meilės istoriją. Tačiau knygos turinys daug gilesnis ir prasmingesnis nei gali pasirodyti iš pradžių. 
   Neįgalūs žmonės dar ir šiandien daugeliui sukelia gailestį, palengvėjimą, jausmą "gerai, kad tai atsitiko ne man". Retai pagalvojame, kad per vieną akimirką mūsų gyvenimas gali apsiversti aukštyn kojomis. Vieną akimirką tu sėkmingas verslininkas, turintis žavią draugę, padėtį visuomenėje, finansiškai apsirūpinęs, kitą -  tu tiesiog kvadriplegikas. Žmogus, prikaustytas prie vežimėlio ir visiškai priklausomas nuo kitų. Tokia yra Vilo Treinoro, pagrindinio veikėjo, istorija. 
   Knygos autorei teko tikrai sunki užduotis - įtikinamai perteikti neįgalaus žmogaus psichologinę savijautą, pasaulėjautą, išgyvenimus, požiūrį į sveikuosius. Atrodo jai pavyko. Kartu su kita knygos veikėja Luisa Klark. Jaunai, darbo netekusiai, jaučiančiai spaudimą iš šeimos narių bei abejojančiai dėl savo meilės sužadėtiniui, Luisai pasitaiko proga dirbti su Vilu. Tai nėra tik darbas. Su laiku išaiškėja tikroji priežastis, kodėl ji buvo pasamdyta. Su laiku tai virsta ir daugiau nei darbu. Daugiau nei draugyste ar noru padėti. Su laiku paaiškėja ir Vilo sprendimas, pakeisiantis visų gyvenimus. 
   Pirmiausia, kas žavi pradėjus skaityti knygą - rašymo stilius. Čia ir atsiskleidžia autorės žurnalistės patirtis, sugebėjimas taikliai bei šmaikščiai aprašyti situacijas, dialogus. Sukurti įtikinamus veikėjų portretus, neperžengti banalios emocijų ribos ar dirbtinai kelti skaitytojų gailestį. Priešingai, knygoje buvo daug situacijų, kuomet norėjosi garsiai juoktis (ką aš ir dariau). 
  Ar žmogus turi teisę spręsti savo likimą? Ar mes turime teisę į savo gyvenimą ir mirtį? Šias problemas autorė ir bando pateikti knygoje, leidžia skaitytojams patiems pažvelgti į sudėtingą apsisprendimo laisvę bei iškelti klausimą: "Ką aš daryčiau jo vietoje?". 
  Emociškai tai labai stipri knyga. Apie du jaunus, skirtingus, likimo netikėtai suvestus žmones. Apie naujus pokyčius, savęs suvokimą bei gebėjimą pakeisti kito gyvenimą. Knygos pabaigą aš skaičiau autobuse. Verkiau, tikrai verkiau, nepaisant, kad mato kiti. Bet negalėjau išlaikyti to gniužulo gerklėje. Negaliu teigti, kad pabaiga nelaiminga. Tai priklauso nuo požiūrio. Bet kokiu atveju, mes kiekvienas turime teisę rinktis. 
  Galiu prisipažinti, kad ši knyga mano darbe tapo tarsi "keliaujanti knyga". Nes kolegėms liepiau būtinai ją perskaityti. Viena perskaičiusi pasakė, kad nebeduočiau tokių knygų, nes taip pat visą vakarą praverkė, kita siuntė man žinutes su juokingiausiomis citatomis, trečia nėjo net kartu gerti kavos, nes ieškojo kiekvienos laisvos minutės skaitymui. O vieną vakarą pasijutau tarsi knygų klube. Visai netikėtai, prie vakarinės arbatėlės, pradėjome visos diskutuoti apie knygą. Buvo labai gera. Todėl drąsiai šią knygą dedu prie mėgstamiausių ir tikrai rekomenduoju Jums. Aš jau turiu ir naujausią autorės knygą "Mergina, kurią palikai".  Taip pat galite apsilankyti ir oficialiame autorės puslapyje - ČIA.

4 komentarai:

 1. Oho kaip tu čia, kaip apie kažką itin gero :). Aš skaičiau angliškai. Patiko, verkiau, bet į metų dešimtuką abejoju, kad pateks.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ai, žodžiai kažkaip patys dėliojosi :) Bet man patinka tokios knygos, kurios paliečia emociškai. Ir yra ne daug knygų, kurias skaitydama verkiau.

   Panaikinti
 2. Mano pirmoji šios autorės knyga buvo "Vienas plius vienas". Irgi labai patiko! O "Aš prieš tave" - labai stipri emociškai. Labai sujaudino...

  AtsakytiPanaikinti
 3. Vakar 2 val nakties baigiau skaityti šią knygą, šiandien trūksta miego. Aišku, verkiau. Daug kam rekomenduosiu, reikia nusistatyti eiliškumą, juolab kad dirbu bibliotekininke mažame miestelyje. Esu gavusi 3 šios autorės knygas. "Mergina, kurią palikai" irgi patiko. Bet jau šita aptariamoji tai labai emociškai paveiki.

  AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan