Ką reikia perskaityti iki trisdešimties

2012 m. lapkričio 1 d., ketvirtadienis

   Šiandien radau dar vieną knygų sąrašą. Oj, kaip aš juos mėgstu. Ypač braukyti ir skaičiuoti, ką jau esu skaičiusi. Bet jų jau yra tokia galybė, tokia gausybė, kad nebereiktų viską rimtai vertinti ir skaityti vien tik pagal sąrašus.
  Žurnale "Intelligent Life"  Nr. 1 (11) 2012 pavasaris,  literatūrologė Jūratė Čerškutė siūlo knygas, kurias reikia perskaityti iki trisdešimties metų. Įdomu, kokios knygos įtrauktos? Štai Jums visas sąrašas:1. Geras detektyvas, geriausia klasikinis ir angliško modelio (Arthur Conan Doyle, Šerloko Holmso raštai, Agathos Christie herojai). Galiu dėti pliusą, nes gerą detektyvą, kad ir ne anglišką, bet tikrai skaičiau. Ir ne vieną.
2. Postmodernistinis romanas (Umberto Eco "Rožės vardas", Jostein Gaarder "Cirko direktoriaus duktė"). Irgi pliusas, nes skaičiau "Cirko direktoriaus duktė", o "Rožės vardas" jau lagamine ir bus skaitomas šį mėnesį.
3. Kristina Sabaliauskaitė "Silva rerum" (Abi dalys). Minusas, bet abi knygos planuose.
4. Magiškojo realizmo romanas (G.G. Marquez "Šimtas metų vienatvės", M.Vargaso Lloso "Bjaurios mergiotės išdaigos", Jorge Luiso Borgeso "Smėlio knyga"). Pliusas, nes G. G. Marquez skaitytas, o M. Vargaso Lloso dvi knygos kitų metų planuose.
5. Ričardas Gavelis "Vilniaus pokeris". Minusas ir riebus minusas.
6. Patrick Suskind "Kvepalai". Pliusas, skaičiau prieš kelis metus.
7. Virginios Woolf romanai ("Ponia Delovėj", Orlando", "Į švyturį"). Pusę pliuso, nes V. Woolf skaičiau, bet ne romaną. O jie kitų metų planuose.
8. Lietuvių autorių eseistika (Rolandas Rastauskas "Kitas pasaulis", "Privati teritorija", Sigitas Parulskis "Nuogi drabužiai", Giedros Radvilavičiūtės "Suplanuotos akimirkos", "Šiąnakt miegosiu prie sienos"). Pliusas, nes teko skaityti tiek S. Parulskio, tiek G. Radvilavičiūtės knygas.
9. Donaldo Kajoko poezija ("Meditacijos","Kurčiam asiliukui"). Minusas, bet planuoju skaityti jo romaną "Ežeras ir kiti jį lydintys asmenys".
10. Romanai iš rytų (Orhan Pamuk, Elif safak - lietuviškai išleistos knygos). Pliusas, prieš savaitę užbaigiau E. Shafak knygą "Keturiasdešimt meilės taisyklių".
11. Julio Cortazaras "Žaidžiame klases". Minusas, bet turiu vilties kada nors ją perskaityti.
12. Skandinaviška arba šiaurietiška literatūra (Ingmaro Bergmano "Laterna magica", "Intymūs pokalbiai", Karlo Ove Knausgardo "Anapus pasaulio", Larso Saabye Christenseno "Įbrolis", Jenso Christiano Grondahlio "Spalio tylėjimas", "Luka", "Kitokia šviesa"). Iš išvardintų knygų nei vienos neskaičiau, bet skandinaviškos literatūros tikrai teko ragauti. Galiu dėti pliusą.
13. Daniilas Charmsas "Nutikimai". Pliusas, skaičiau prieš kelis metus.

  Turiu 8,5 pliusus iš 13. Visai neblogai. Bet aš juk dar turiu keletą metų iki trisdešimties. O kiek skaitėte Jūs?

16 komentarų:

 1. Vienas pliusas ir už knyga, kuri, mano nuomone, net neverta būti tokiuose sąrašuose - Patrick Suskind "Kvepalai". Ne iš vienos pusės, gerai,kad man tolokai iki 30ties, o šitas knygas per metus perskaityt galima, minusas, kad iš šių knygų tik kelios norimos perskaityt :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. 6 + skaitau "Žaidžiame klases" + lentynoje savo eilės laukia "Vilniaus pokeris"

  AtsakytiPanaikinti
 3. + 1. Angliškas detektyvas. Visos kitos čia pavardytos knygos tikrai man rodos neįeina į pasaulinę klasiką ir man kaip jau čia kaikas minėjo nenorimos skaityti (išskyrus Umberto Eco "Rožės vardas").
  Tikėjausi įdomesnio sąrašiuko, bet čia kiek žmonių tiek nuomonių.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Na man jau trisdešimt :) Spragos: 7 (nes man atrodo, kad Woolf man nepatiks), 9 (bet skaičiau ežerą, netiks?), 11 (skaičiau, bet nebaigiau - ne mano skonio).
  Visumoje visai neblogai, ane?

  AtsakytiPanaikinti
 5. O jei virš 30, tai neverta ir pradėti? :D Man regis, šis sąrašas labai orientuotas į truputį pasikėlusį lietuvį intelektualą, kuris, nors ir dedasi baisiai protingas ir išsilavinęs, bet negali neskaityti to, ką skaito visi :) Man pasirodė labai siaura. Jeigu jau tai būtų apsiskaitymo pamatas, tai kur senovės Romos klasika, Donelaitis ir 19-20 a. pradžios lietuvių literatūra?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Na jau nepykite, bet Donelaitis, 19-20a pradžios literatūra visiems gerai pažįstami iš mokyklinių laikų ir visi puikiai supranta, kad nieko ten vertingo, tik skaityti reikėjo dėl to, kad vertingesnio tautiečiai nebuvo sukūrę. Tad susipažinti tenka bent su tuo kas yra, retas kuris sugrįžta "Metų" pasiskaitinėti savo malonumui. Čia kaip su cepelinais. Būtina visus užsienio svečius supažindinti, bet suvokiam, kad tai nei gurmaniška, nei sveika, nei skrandis džiaugiasi.

   Panaikinti
  2. "<...>visi puikiai supranta, kad nieko ten vertingo<...>" Negaliu nepaprieštarauti. Ypač dėl Donelaičio, kurio "vertingumas" patvirtintas ir Unesco ("Metai" yra įtraukti į literatūrinį pasaulio paveldą šalia tokių kūrinių kaip "Iliada" ir "Odisėja"). Ir esu tas "retas kuris", grįžtantis skaityti "Metų".
   19 ir 20 amžius nėra ypatingas platesniame Europos ar pasaulio kontekste, BET tai dar nereiškia, kad Lietuvoje nebuvo parašyta nieko gero. Dėl Dievo meilės... Nežinau, kame čia šuo pakastas: ar skirtingai suprantam vertę ar taip pasireiškia lietuviams būdingas kompleksas, maždaug "mes maži ir nereikšmingi".
   Grįžtant prie Ievos komentaro, sakyčiau, kad šitas sąrašas kaip tik orientuotas į vidutinį skaitytoją, kuris knygą atsiverčia savo malonumui, o ne su tikslu išmanyti pasaulio klasiką. Bent jau man susidarė toks vaizdas, nes daugelis sąraše išvardintų knygų man asocijuojasi su skaitymo malonumu(kokybišku!)

   Panaikinti
 6. 4 pliusai, bet irgi dar nemažai planuose yra.:)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Man atrodo, kad čia tik prastai knygynuose parduodamų knygų reklama, kad visi bėgtų lėktų ieškot kažko sau 29-ojo gimtadienio proga :) Tikrai nežadu skaityt pirmame punkte išvardintų detektyvų autorių (per daug jau banaliai atrodo), Sabaliauskaitės, poezijos ir „romano iš rytų“.

  Iš sąrašo autorių skaičiau V. Woolf („Į švyturį“ — labai norėjau), S. Parulskį („Vėjas mano akys“ ir „Pagyvenusio vyro pagundos“, dar lentynoj laukia „Miegas ir kitos moterys“) bei I. Bergmaną („Fani ir Aleksandras“ — labai patiko! O dar ir filmas YouTube yra).

  ...Ir, sakai, Tau patinka sąrašai? Užsuk į 1001 books you must read before you die, smagaus pliusinėjimo! ;)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Detektyvą skaičiau (ne iš to sąrašo, bet manau, jog tikrai ne ką prastesnį), "Vilniaus pokeris" padėtas prie savo eilės laukiančių (per artimiausius metus bus pliusas), dar norėčiau "Į švyturį" ir "Šimtas metų vienatvės" perskaityti. Dalies, pvz Sabaliauskaitės, nesiruošiu skaityti iš viso, nes vertinu tai kaip labai išreklamuotą kūrinį (kažkuo primena "Da Vinčio kodą") ir labiau norisi išlaikyti mintyse kaip "visuomenės puikiai vertinamą kūrinį".
  Iš esmės tai tokie sąrašai yra labai vienpusiški, kadangi bent jau šis sudarytas vieno žmogaus, kuris renka tas knygas, kurias yra pats skaitęs, vadinasi vien pasirinkimas, ką įtraukti į sąrašą yra labai ribotas. Pvz. manau, jog pati galėtumei sudaryti ne ką prastesnį sąrašą, Salomėja - puikų sąrašą detektyvų (kiek žinau šio žanro knygos yra skaitomiausios), ar ne?
  Žinoma, visada smagu pažiūrėti kas ką rekomenduoja ir palyginti su tuo, ką jau skaitei. Bet kartu jie duoda ir minusą (sąlyginį) - atsiranda dar daugiau knygų, kurias norėtum perskaityti, o laiko iki 30-ties, 40-ies ar mirties lieka tiek pat :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Oi ne, tikrai tokio sąrašo nesudarinėčiau. Mano skonis gi viešai komentatorių pripažintas nevykusiu :). Man patinka viskas kas nenuobodu :) Tai kur jai čia "privalomuosius" sąrašus sudarinėti.

   Panaikinti
 9. Net užėjau pasižiūrėti, ką gi ta Salomėja skaito, kad taip apie jos skonį sakoma..:))

  AtsakytiPanaikinti
 10. 10 iš 13 ir dar trys metai trims likusiems skaitiniams :)

  AtsakytiPanaikinti
 11. Pas mane desimt pliusu, turiu penkis metus iki trisdesimties. Koja pakiso lietuviu autoriai, kurie, deja, nelabai lygiu gali lygintis su uzsienieciais, tad retai ka idomaus juose randu.

  AtsakytiPanaikinti
 12. 2 pliusai, už abu postmodernistinius ir Sabaliauskaitę. Kvepalai jau yra iššūkio sąraše, o Į švyturį labai įtemptai planuoju skaityti. Žinoma, nesu labai artimai susipažinusi su šio sąrašo knygomis, bet pavadinimai ir autoriai atrodo vertinami, taigi nelabai suprantu jį taip peikiančių. Rožės vardas, pavyzdžiui, nors man ir nepatiko, yra ir į mokyklinę programą įtrauktas. Taigi greičiausiai donelaičiams neturėtų nusileisti.

  P.S. Man irgi patinka sąrašai, gal būtų kokia galimybė, jei turi kokių įkelti daugiau? Šitas kaip matau jau susilaukė daug smagaus dėmesio. ;>

  AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan