Aleksandras Diuma "Dama su kamelijomis"

2012 m. spalio 13 d., šeštadienis

Žanras: romanas
Originalus pavadinimas: Dame aux camelias
Puslapių skaičius: 175
Leidykla: Amžius,1992
Vertė: Stasė Banionytė
Elektroninė knyga
Perskaityta 2012 07 27
Pažintis: pirmoji autoriaus skaityta knyga
Vertinimas: 5/5


    Garsus prancūzų rašytojas Onorė de Balzakas savu laiku iš savo kūrybos nepragyveno, todėl vertėsi ir knygų prekyba. Tačiau verslininkas jis buvo prastas, tad nieko stebėtino, kad vienąsyk jis bankrutavo. Užtat jo krautuvėlė buvo gerai žinoma tarp to meto menininkų ir buvo susikūręs neoficialus "Balzako klubas", kuriam priklausė Žanas Fransua Šampoljonas, išsifravęs hieroglifus, Viktoras Hugo, Stendalis, Aleksandras Diuma ir kompozitorius Berliozas. Jis dažnai tempdavosi savo draugus į Bulvarų teatrus, ypač į "Madam teatrą", kuriame Berliozas rašydavo muziką spektakliams. Kartą, po vieno spektaklio, įvyko toks pokalbis:
"Diuma patiko aplinkui kunkuliavęs šurmulys. Matyt, kaip tik todėl jau tą vakarą, siurbdamas ne pirmą didelį pigaus vyno bokalą, kaip tik šiam teatrui sutiko parašyti tragediją apie karalienę.
- Kodėl apie karalienę? - pasiteiravo Hugo, kai jie visi svirduliuodami traukė į namus.
- Ogi todėl, kad teatro savininkė - tikra karalienė! - atsikirto Diuma.
- O kodėl - tragedija? - neiškentė Žanas Fransua.
- Todėl, kad ji tokia stora...kaip ir aš...Būtumei toks storas, žinotumei, kokia tai tragedija! Visur, net lovoje!...
Savo žodį Diuma tęsėjo kaip reta; kaip tik Bulvarų teatruose pirmiausiai buvo suvaidinta jo pjesė "Dama su kamelijomis"".
   Štai tokia šios knygos atsiradimo istorija. Po visą Paryžių sklido gandas, kad Diuma sugebėjo kalbėti be perstojo ir niekam neleido savęs pertraukti. Turėjo fenomenalią atmintį, todėl savo pašnekovus stebino gausybe faktų. Taip pat buvo kalbama, kad rašytojas visiems rodydavo savo tėvo, taip pat žymaus rašytojo, portretą. Tiems, kuriems nepatikdavo tėvo portretas, Diuma tuo pat iškviesdavo į dvikovą.
  O dabar grįžkime prie knygos. Pagrindinė veikėja Margarita Gotjė nebuvo nei karalienė, nei stora. O daili kurtizanė, kurios gyvenimas virto tragedija. Tais laikais vyrų bendravimas su kurtizanėmis nebuvo itin smerkiamas, tačiau jie negalėjo jų įsimylėti. Bet juk negali įsakyti savo širdžiai, kaip ir negalėjo Armandas, beprotiškai įsimylėjęs Margaritą. Sutikęs dėl jos atsisakyti ir karjeros, ir ateities, nutraukti ryšius su šeima, stoti prieš visuomenės pasmerkimą. Tačiau visam tam išsipildyti nelemta. Jau knygos pradžioje atskleidžiama svarbiausia detalė - Margaritos mirtis.
  Aš pati net nesitikėjau, jog ši knyga man taip patiks. Savo paprastu, bet neprastu pasakojimu, rašymo stiliumi, subtiliai atskleista jaudinančia meilės istorija. Romane vaizdžiai praskleistas kurtizanių gyvenimo šydas. Ne toks romantiškas, turtingas ar lengvabūdiškas, kaip galėtume pagalvoti. Ši knyga tikras subtilumo, liūdesio, romantikos, nesavanaudiškumo mišinys. Norėčiau perskaityti ir daugiau autoriaus, ar jo tėvo, kūrinių. Drąsiai tą padaryti rekomenduoju ir Jums.

1 komentaras:

  1. Klaidinga informacija kaip atsirado knyga. Joje aprašoma kurtizanė, kurią pats Diuma sūnus mylėjo. Apie knygos gimimą galima pasiskaityti knygoje "Trys Diuma"

    AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan