Tea Obreht "Tigro žmona"

2012 m. rugsėjo 20 d., ketvirtadienis

Žanras: romanas
Originalus pavadinimas: The Tiger's Wife
Puslapių skaičius: 368
Leidykla: Baltos lankos, 2012
Vertė: Vidas Morkūnas
Knyga nuosava
Perskaityta 2012 06 11
Pažintis: pirmoji autorės skaityta knyga
Vertinimas: 4/5


    Tea Obreht buvo septynerių, kai teko palikti gimtąjį Belgradą. Norėdami išvengti Jugoslavijoje prasidėjusio karo, kartu su mama ir seneliais  gyveno Kipre, Kaire, kol persikėlė į JAV, kur iki šiol ir gyvena. 2011 m. pasirodęs debiutinis autorės romanas "Tigro žmona" įnešė tikrą vėjo gūsį į literatūros pasaulį. Knyga ilgą laiką buvo perkamiausių knygų sąraše, pelnė vieną svarbiausių literatūrinių apdovanojimų "Orange prize for fiction", o autorė tapo jauniausia premijos laureate per visą istoriją.
  Kritikų nuomone ši knyga ypatinga tuo, jog neturi nieko bendro su tipiškais imigrantų prisiminimų ar biografijos knygomis. Autorė aprašo įvykius savo tėvynėje, kurių pati tiesiogiai nepatyrė. Siurrealistine, magiška, simbolių kalba. Romano veiksmas vyksta bevardėje Balkanų šalyje, miestuose ir kaimuose, kurių pavadinimų nerasite nei viename žemėlapyje. Tikriausiai net vietiniams gyventojams būtų sunku atspėti, kur vyksta pagrindiniai aprašomi įvykiai. Aišku tik viena, Obreht rašo apie Jugoslavijoje vykusį karą, kuris šalį padalino į atskiras valstybes. Knygoje daug užuominų į istorinius įvykius, tačiau autorė specialiai maskuoja skirtumą tarp realybės ir vaizduotės.
  Jauną gydytoją Nataliją ir jos senelį siejo ne tik giminystė, bet ir ypatingas tarpusavio ryšys, supratimas, bendros paslaptys bei ritualai. Išvykusi į misiją, ji sužino, kad senelis mirė paslaptingomis aplinkybėmis. Natalija stengiasi atkurti paskutines senelio dienas ir atskleisti jo mirtį gaubiančias paslaptis. Natalijos ir senelio ryšys knygoje nėra vien tik fikcija. Realybėje autorė tai pat palaikė glaudžius santykius su seneliu. Sukrėsta jo mirties ji ir parašė šią knygą bei dedikavo Štefanui Obrehtui.
  Daugelis skaitytojų šią knygą lygina su G. G. Marquez'o kūryba, kiti teigia, kad ji turi ir E. Kusturicos filmams būdingo šarmo. Būtent E. Kusturicos 1995 m. pasirodžiusiame filme "Underground" pirma scena prasideda nacių zoologijos sodo bombardavimu. Kilusios panikos metu, gyvūnai ištrūksta į laisvę. Lygiai taip pat, išgalvotame Galinos kaime, pasirodo ir T. Obreht tigras.
  Vaikystėje senelis Nataliją vesdavosi į zoologijos sodą, niekada nesiskirdavo su R. Kiplingo "Džiunglių knyga" bei pasakodavo jai istorijas. Klajodama po jo mirties labirintus, siedama realybę su senelio pasakojimais, Natalija sužino apie jo ieškotą bemirtį žmogų ir išgirsta stulbinančią istoriją apie tigro žmoną.  Kaime atsiradusį tigrą ima globoti kurčnebylė mergina.
  "Tigro žmona" - meistriškai parašytas siurrealistinis romanas, kuriame susipina magijos, folkloro, mistikos pasauliai. Autorės vaizduotė tiesiog gundančiai ekstravagantiška. Balkaniškai chaotiška, dramatiška, tačiau su šviesia ir viltinga tikrove.
   Skaitydami šią knygą galėsite mėgautis kiekvienu sakiniu, kiekviena sukurpta istorija. Man ypač patiko siužetinė linija apie nemirtingą žmogų. Stiprūs, tačiau tuo pačiu kiek keisti ir savotiški personažai. 
   Knyga man tikrai patiko. Skaitydama kažkodėl vis prisimindavau S. Winman knygą "Kai dievas buvo triušis". Nors tiek veikėjai, tiek siužetas, tiek pasakojimo stilius yra visiškai skirtingas. Tačiau man jas sieja emocijos. Ta pati jausena, kilusi perskaičiusi abi knygas. Tai nėra ta knyga, kurią norėčiau kada nors perskaityti antrą kartą, bet pirmą - tikrai rekomenduoju.

5 komentarai:

 1. Reikia šią knygą man iš geidaraščio "noriu turėti" sąrašo perkelti į "noriu perskaityti", nes kažkaip nepanašu, kad man patiks :). Nesu didelė to magiškojo realizmo gerbėja, bet labai jau Kusturicos pavardė masina :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Nereali nuotrauka. Sandra, o as dedu knyga i visus sarasus- gerai, kad turiu, bet relaiai neturiu, nes dabar eina visiems per rankas - visi grauzia is eiles, o as mielai perskaityciau antra karta, deja, to niekada nedarau.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Man knyga LABAI patiko, bet kažkodėl labai sunku apie ją kalbėti ir kažką rišlaus pasakyti. Na ji prie tų tokių sunkiai apsakomų ir apibūdinamų. Perskaityti tikrai verta. O aš ir turėti norėčiau.

  AtsakytiPanaikinti
 4. butent, tikrai taip. ten tiek daug visko

  AtsakytiPanaikinti
 5. Pritariu Jūsų komentarams, tikrai sunku kalbėti/rašyti apie šią knygą, todėl ir delsiau tiek ilgai su atsiliepimu. Taip, joje tiek visko daug, kad sunku net apsakyti.

  AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan