Jurgis Kunčinas "Tūla"

2012 m. rugsėjo 22 d., šeštadienis


Žanras: romanas
Puslapių skaičius: 234
Leidykla: Tyto Alba, 2007
Knyga nuosava
Perskaityta 2012 09 21
Pažintis: pirmoji autoriaus skaityta knyga
Vertinimas: 5/5
"Kartais man atrodo, kad tave, Tūla, aš pats susigalvojau - iš tikrųjų tavęs nė nebuvo. Susikūriau  iš oro, vandens, dumblių, žiežirbos ir negarsaus grumėjimo už Vilniaus kalvų."

   "Knygos autorius tikrai lietuvis? Nėra žodžio "vertė"? Tikrai? Ar tikrai?" - tokius klausimus užduodavau sau skaitydama šią knygą. Ši knyga kažkas nuostabaus. Tikras deimančiukas lietuvių literatūroje. Žinau, sakysit, o ką mes, lietuviai, jau tokie prasti, kad negalim parašyt gerų knygų? Galim ir dar kaip galim. Tiesiog labai gera jas atrasti.
  Vilniaus tematiką savo kūryboje mėgo ne tik R. Gavelis. J. Kunčinos romano herojus, autoriaus alter ego, bevardis valkata, girtuoklis, klajojantis po senamiesčio gatveles, Užupį, Onos, Bernardinų bažnyčias. Tai miestas sugeriantis visą jo liūdesį ir skausmą. Neatsiejama asmenybės dalis, kaip ir meilė Tūlai. 
  O kas ta paslaptingoji Tūla, per visą pasakojimą ištarusi vos kelis sakinius? Turėtų būti kažkas dieviško, jeigu tikėtume kiekvienu pagrindinio veikėjo žodžiu apie ją. Tik viena savaitė, septynios dienos kartu ir tavo gyvenime atsiranda prasmė. Jų susitikimai visuomet apgaubti paslapties ir laikinumo baime. Jų veiksmai kalba daugiau nei patys žodžiai. Kuomet nei vieta, nei laikas, nei žmonės tampa nebesvarbūs. 
  Šioje knygoje nerasite konkretaus siužeto. Tai tiesiog minčių, vaizdinių ir jausmų samplaika.  Neįtikėtina, svaiginanti ir tragiška meilės istorija. Skaitydama aš tiesiog žavėjausi rašymo stiliumi. "Visur jo žodis liejasi itin laisvai, šmaikščiai, žaismingai, be sunkios vidinės įtampos ir stilizacijos pastangų" - taip šią knygą apibūdino Vytautas Kubilius ir galiu pritarti kiekvienam jo žodžiui. Knygoje tiek daug skausmo, tiek liūdesio, tiek emocijų. Kiekvienas žodis joje taip išjaustas, taip išgyventas. Raidės per puslapį bėga tarsi vanduo. Ir tu geri kiekvieną žodį, kiekvieną sakinį, puslapį. Geri ir vis tiek dar trošku. Viskas atrodo ir artima, ir tolima. Nejučia ir pati pradedi idealizuoti Tūlą.  "Čia ilsisi Tūla, Dievas žino jos tikrąjį vardą" - tik pačioje pabaigoje, kai scenos uždanga nusileidžia, mes pamatome žemiškesnį, realesnį jos vaizdą. 
    Aš likau tiesiog sužavėta šia knygą. Ir visiems, kurie dar jos neskaitė, labai, labai rekomenduoju. Knyga keliauja į "mėgstamiausios" lentyną ir tikriausiai bus šių metų atradimas. Ir pabaigai kviečiu paklausyti pagrindinių veikėjų dažniausiai klausomos dainos.  


13 komentarų:

 1. Laukia ir manęs eilėje ši.. jau kelerius metus.. :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. va čia Tūla, jeigu dar nematei: http://kuncinas.com/JK%20pictures/jurgis_kuncinas_foto/tula.jpg

  AtsakytiPanaikinti
 3. Oho, o aš tikrai neskaičiau, ir net neplanavau skaityti...
  Nelabai mėgstu tų, ant bangos, visada atrodo, kad per daug reklamos... Bet dabar taip suintrigavai, kad taip užsimaniau, o bibliotekoje, kaip tyčia, remontas... Uždaryta visam mėnesiui... Teks kentėt.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Patiko ir man Tūla. Bet bendrame kontekste ką aš apskritai esu skaičiusi tai nesužibėjo. Gal dėl to, kad aš visada dedu pliusą linksmumui ir gėriui, o ne liūdesiui ir kančiai. Ir gal nevertinu atskirai lietuvių autorių, atskirai amerikiečių, atskirai suomių ir pan. Bet verta skaityti vien dėl bendro išsilavinimo.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Kad ši knyga "ant bangos", rodos, jau dešimtmetį. Nuostabi. Apie ką, nėra ką pasakoti, rodos, meilės istorija ir tiek, na, bet tokias emocijas palieka reta knyga...

  AtsakytiPanaikinti
 6. Šiaip Tūla geriausia Lietuvių knyga po Dievų Miško mano galva.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Rima, kokį dešimtemtį? Jau du dešimtmečiai, kaip ji ant bangos! Pirmas tiražas išleistas 1993 m. :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Tavo atsiliepimą perskčiau tik dabar. Labai gražiai aprašei ir dėl visko pritariu :))

  AtsakytiPanaikinti
 9. Šią knygą esu skaičiusi ne vieną, ir ne du kartus. Tai mano mylimiausia knyga, nors ir kiti J. Kunčino kūriniai man patiko. Perskaičiau beveik viską jo. Bet Tūla - tai tiesiog žodžių karalystė. Aš taip sužavėta, kad net dukrai daviau Tūlos vardą:)

  AtsakytiPanaikinti
 10. Labai nepatiko, knyga apie girtuoklį, atseit kovojantį su sovietine sistema. Absurdas tokią knygą dėti į mokyklinę programą. Kokia čia meilė Vilniui? Valkatavimas? Tai Vilniaus nepuošė ir nepuošia.

  AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan