Jane Austen "Puikybė ir prietarai"

2012 m. rugsėjo 29 d., šeštadienis

Žanras: romanas
Originalus pavadinimas: Pride and prejudice
Puslapių skaičius: 352
Leidykla: Charibdė, 2009
Vertė: Jūratė Juškienė
Knyga nuosava
Perskaityta: 2012 01 29
Pažintis: pirmoji autorės skaityta knyga
Vertinimas: 4/5"Yra labai nedaug žmonių, kuriuos aš tikrai myliu, ir dar mažiau tokių, kuriuos gerbiu. Kuo ilgiau aš stebiu pasaulį, tuo mažiau esu juo patenkinta"
    

   Žymiausias J. Austen romanas "Puikybė ir prietarai" skaitytojų rankas pasiekė tik 1813m., nors knyga buvo baigta rašyti 17 metų atgal. Žinant to meto moterų padėtį visuomenėje, nenuostabu, jog J. Austen savo knygas leido anonimiškai. Pirmą kartą šios knygos rankraštį leidyklai pristatė autorės tėtis, tačiau jis vis tiek buvo atmestas. Deramo dėmesio J. Austen kūryba nesulaukė ir dar ilgą laiką po mirties. Neseniai, Lindsay Ashforf, J. Austen biografijos autorė, pateikė naujų faktų, jog rašytoja buvo nunuodyta arsenu. O šiais metais „Sotheby’s“ surengtame aukcione nebaigto J. Austen romano rankraštis buvo parduotas už 1,6 milijono JAV dolerių.
  "Mylinti širdis yra visų žinių pradžia" - šie T. Carlyle ištarti žodžiai puikiai apibūdina knygoje aprašytą situaciją.  Anglija, XIX a., Benetų šeimoje augančios penkios seserys. Fanatiškos jų mamos pagrindinis tikslas ir problema - kuo greičiau ir, žinoma, naudingiau ištekinti savo dukras. Nieko nuostabaus, kad seserys žavi aplinkinius. O ypač išdidi, turinti tvirtą nuomonę, požiūrį Elizabet. Jos užsispyrimas neišblėsta ir susipažinus su ponu Darsiu. Patraukliu, turtingu, tačiau aikštingu išpuikėliu. Išankstinis priešiškas nusiteikimas vienas kito atžvilgiu, trukdo pasiduoti tikriems meilės kerams. Kuriems vėliau tenka sprogti kaip muilo burbului.
    J. Austen romanų moterys - savarankiškos, protingos, nebijančios aplinkinių nuomonės moterys. Tokia buvo ir Elizabet. Ir vyrą ji pasirinks tą, kurį nori ir myli, o ne pagal išskaičiavimus.Vyrų ir moterų santykių psichologija, analizavimas - autorės arkliukas. J. Austen niekad taip ir neištekėjo bei  mirė skaisti (jeigu tikėsime jos biografais). Tad kaip galima joti ant arklio, jeigu niekad jo neturėjai, pagalvosite Jūs? Kai kurie mano, kad jos kūryba buvo nerealizuotų savo gyvenimo lūkesčių sublimacija. Kiek tame tiesos - neaišku. 
   Kuo toliau, tuo labiau man pradeda patikti knygose aprašomas XIX a. Man patinka visos tos karietos, dvarai, suknelės su penkiais pasijoniais. Arbatėlių gėrimas bibliotekoje iš porcelianinių puodelių. Britiškas jumoras, ironiški dialogai. To laikotarpio kalbos manieros, mandagūs žodžiai ir kreipiniai į šeimos narius. Buvo tiesiog žavu skaityti Elizabet ir Darsio pasižodžiavimus, ironijos strėles vienas kitam.
   Rekomenduoju perskaityti šią knygą visiems. Kad ir dėl bendro išprusimo. Klasika yra klasika. Su ja daug nepasiginčysi. Arba patiks, arba ne. Tik knygos viršelis vienas klaikiausių lietuviškų knygų istorijoje.

2 komentarai:

  1. Jeigu patiko šita knyga, turėtu patikti ir šitai:
    http://www.youtube.com/user/lizziebennet
    :) Smagaus žiūrėjimo.

    AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan