Emily Brontë "Vėtrų kalnas"

2012 m. rugsėjo 30 d., sekmadienis

Žanras: romanas
Originalus pavadinimas: Wuthering heights
Puslapių skaičius: 324
Leidykla: Alma littera, 2009
Vertė: Česlovas Rimkus
Perskaityta 2012 04 01
Knyga nuosava
Pažintis: pirmoji autorės skaityta knyga
Vertinimas: 5/5


 "Ir jeigu tu viliesi, kad aš nesuprantu, tu kvaila; jei manai, kad mane galima paguosti meiliais žodžiais, tu – idiotė; o jeigu įsivaizduoji, kad aš kentėsiu nekeršydamas, tai labai greitai įsitikinsi, jog yra priešinga"

   Prieš rašant šios knygos atsiliepimą, kažkodėl nusprendžiau pažiūrėti žodžio "klasika" reikšmę. "Svarbūs, reikšmingi, pavyzdiniai literatūros kūriniai" - taip rašoma žodyne. Tuomet dar kartą supratau, kodėl ši knyga yra neblėstanti klasika. Kad kartais autoriui užtenka parašyti vieną gerą romaną, jog būtum pripažintas ir skaitomas dar šimtus metų. Net jei pati autorė netrokšta populiarumo ar didelio dėmesio.  
  Kai prisiskaitai visokių prietaringų puikybių, džeinių eir, čiauškučių ar autorės kitos sesers primityvių istorijų, tai imdamasi tokią knygą, tikiesi kažko panašaus. Nelaimingo gyvenimo, šiek tiek pasispardymo prieš sutiktą dailiai nuaugusį jaunuolį, tam tikrų pagalių kišimo į jų meilę ir, žinoma, laiminga pabaiga. Ir staiga tu skaitai šią knygą, lauki, kol viskas pradės krypti į gerąją pusę. Geriečiai laimi, blogiečiai ne ir panašiai. Bet su kiekvienu puslapiu viskas verčiasi aukštyn kojom. Su kiekvienu sakiniu vis daugiau intrigų, mirčių, skaudžių žodžių bei poelgių. 
  Tad apie ką šį istorija? Ramų Ernšo šeimos gyvenimą pakeičia netikėtai jų šeimoje atsiradęs Hitlifas - juodbruvas, nežinomos kilmės, kaip dabar pasakytume sunkaus charakterio vaikas. Ir niekas nė nenumanė, jog šis vaikis pakeis ne tik Katerinos ir Hindlio, bet ir visos giminės gyvenimus. Kas atsitinka tarp Katerinos ir Hitlifo? Žinoma meilė! Tačiau Katerina nėra tik nuolanki, geraširdė, gerai išauklėta panelė. Pasitaikius progai, ji pasielgia pagal sociumo nerašytus įstatymus - iškeičia meilę į aprūpintą, turtingą, prabangų ir ramų gyvenimą su Lintonu. Po mįslingo Hitlifo dingimo, kurį laiką viskas ramu. Tačiau jis grįžta. Ir ne vienas, o su tikslu. Tada ir prasideda visas smagumas...
   Asmeniškai man, Hitlifo sukurtas portretas, vienas įtaigiausių, svarbiausių ir įdomiausių, kokius yra tekę skaityti. Ir tai nėra tik graudi gražuolės ir pabaisos istorija. Ir ne meilė ar kerštas joje svarbiausia. Ir pagrindinė mintis ne oj kaip negalima keršyti ir šitiek ilgai laikyti pyktį.  Prigimtis! Štai kas svarbiausia. Apnuoginta, tikrų tikriausia žmogaus prigimtis. 
  Kas mane knygoje stebino? Tiek daug mirčių. Ne žmogžudysčių, o ankstyvų ir dažnų kaip lapų kritimas rudenį, skaičiumi galinti pralenkti kai kuriuos šių laikų detektyvus.
  Mano nuomone, šis romanas brandžiausias iš visų trijų seserų kūrybos. Ir įdomiausias, ir daugiausiai įtraukiantis, ir labiausiai vertas skaityti daugiau nei vieną kartą. Rekomenduoju perskaityti visiems, o aš knygą dedu į "mėgstamiausios" lentyną.

9 komentarai:

 1. Man irgi atrodo, kad iš visų Brontė seserų šitas romanas pats geriausias. dar mąstau Agnesę Grey skaityti, nes turiu, bet Tavo atsiliepimas nelabai gerai nuteikia.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Agnesė Grey verta skaityti tik tuo atveju, jeigu nori būti susipažinusi su visų seserų kūryba. Šiaip nieko ypatingo.

   Panaikinti
 2. na va, kaip laiku. Kaip tik neseniai šią knygą įsigijau ir panašu labai gerai padariau.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Atsakymai
  1. Bus įdomu sužinoti tavo nuomonę apie knygą :)

   Panaikinti
  2. Kai tik pabaigsiu, būtinai bent labai trumpai parašysiu, kaip ji man :)

   Panaikinti
  3. Perskaičiau. Gera knyga. 10 balų.

   Panaikinti
 4. vaje, jau ir taip norėjau pasakityt, o po šio įrašo išvis ramybės nebeduoda mintys apie šią knygą. :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Labai dėkoju už šios knygos aprašymą. Man tai vienas iš įsimintiniausių klasikinių kūrinių. Skaitau/žiūriu ekranizaciją kasmet. O ruduo - pats tinkamiausias metas pajusti knygos/filmo nuotaiką, kuri bent man visą laiką buvo niūri, vėjuota, darganota.
  Jei domių, galiu parekomenduoti pažiūrėti būtent 2009 m. ekranizaciją. Man ji labiausiai patiko ir atitiko knygos turinį, perteikė nuotaikas. Puikūs aktoriai, puiki nuotaiką atitinkanti muzika.

  http://www.imdb.com/title/tt1238834/

  Jurgita

  AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan