Norvegų skaitymo ypatumai

2012 m. rugpjūčio 3 d., penktadienis

   Kadangi Bergene jau esu šešias savaites, kasdien stebėjau skaitančius žmones, apžiūrinėjau namų bibliotekas, tai galiu aprašyti savo pastebėjimus apie vietinių gyventojų  skaitymo ypatumus.
  Norvegai tikrai labai daug skaitanti tauta. Ne tik aš pastebėjau, bet ir kiti man nuolat sakydavo, kad knygoms jie negaili nei pinigų, nei laiko. 
  Nors negalėčiau teigti, kad jie daug skaito autobusuose, bibanuose ar kitose viešose vietose.  Kartais aš per dieną persėsdavau iki 10-12 autobusų ir dažnai būdavau vienintelė keleivė, kuri skaito. Tik paskutinėm savaitėm pastebėjau, kad jau daugiau kas išsitraukia knygas. Žinoma, dabar vasara, mažiau žmonių ir pačiam mieste. Tuo labiau, jeigu geras oras, tai visi deginasi parkuose ir skaito knygas. Kartą ėjau namo ir tokį gražų vaizdą mačiau: prie pat namų, ant pievelės, žmones išsirengę, kaitinasi po saule ir visi, absoliučiai visi skaitė knygas.
   Vyrai čia skaito! Gal ir ne daugiau nei moterys, bet apylygiai tikrai. Daugiausiai skaito detektyvus, trilerius. Kiekvieno vyro bibliotekoje rasi J. Nesbo knygų. Ir mačiau netgi du žmones, skaitančius per skaityklę. Ir abu jie buvo vyrai! Kartą autobuse, man beskaitant, girdžiu, kad kažkas kalbina norvegiškai. Atsisuku, paaiškinu, kad kalbu tik angliškai. Tai pasirodo vaikinuką ir jo draugus sudomino mano skaityklė. Paklausė, kiek mokėjau, ar knygas siunčiuosi nemokamai, kiek telpa. Beje, čia skaityklės žymiai brangesnės nei Lietuvoje. Knygyne mačiau, kad jų kaina apie 1000lt, tuo metu buvo akcija, tai apie 700lt kainavo. Aš už savo mokėjau beveik 400lt. Bet čia juk viskas brangu :)
   Taip pat teko matyti nemažai vietinių namų bibliotekų. Sakau atvirai, čia tikriausiai kiekviename name rastumėt po biblioteką, kad ir nedidelę. Nesvarbu, ar butas kelių kvadratų, ar didžiulis namas, bet bent kelios lentynos su knygomis tikrai bus. Ypač vaikams perkama daug knygų (kaip ir Lietuvoje). Pas vieną vaikiną tai neiškenčiau, sutvarkiau jo lentynas pagal savo tvarką. Nieko nesakė, vadinasi tiko :)
   Ir tikrai galiu sudaryti mėgstamiausių rašytojų TOP5, kurių knygas rasite kiekvienoje namų bibliotekoje. Pirmoje vietoje būtų norvegų rašytojas Jo Nesbo. Knygynuose jau iš tolo matosi jo knygos. Čia, kas be ko, išleista jų daugiau nei pas mus. Antroje vietoje būtų vakar jubiliejų atšventusi Isabel Allende. Kartą pagalvojau, kad tikriausiai ji iš tų rašytojų, kai būtų gėda pasakyti kitiems, kad neskaitei jos knygų ar neturi bent namie.  Trečioje vietoje būtų taip pat norvegų rašytoja Herbjorg Wassmo. Manau, čia nieko keisto ir nuostabaus. Ketvirtoje vietoje - Haruki Murakami. Ypač jo paskutinė knygų "1Q84" trilogija. Ir penktoje - John Irving. Tik niekur nemačiau jo plytos "Kol tave rasiu". Dažniausiai matydavau "Malda už Oveną Minį" ir "Našlė vieneriems metams".
   Apskritai labai įdomu nagrinėti kitų lentynas. Visi turės bent po kelis didelius albumus su Norvegijos ar Bergeno vaizdais. Vienur dominuoja tik detektyvai ir trileriai, kai kurių rašytojų pavardės man net negirdėtos, o kas antra knyga parašyta jo/jos.  Pas vieną šeimą mačiau tokią fantastišką lentyną. Aš jau kokius metus laiko noriu tokią pasigaminti namie, o kai viską pamatai realiai, tai net garsiai aiktelėji. Pasigailėjau, jog tuo metu neturėjau fotoaparato su savimi.
   Kai lankiausi pas tokią intelektualų porą, tai kokių knygų tik neprisižiūrėjau. Keista matyt knygą, kurią jau skaitei (arba planuoji), tik norvegišką variantą. Ir D. Tartt "Slapta istorija", ir T. Mann'o "Budenbrokai", S. Rushdie knygas. O kai pamačiau G. Orwell "1984" leidimą, tai maniau jau teks slapčia išsinešti. Tada net pagalvojau, kad reiktų pradėti kolekcionuoti visus šios knygos leidimus.
   Kalbėjausi su viena močiute, kuri jaunystėje labai daug skaitė ir namie turi nemažą biblioteką. Prisipažino, kad dabar nebeperka tiek knygų, lankosi bibliotekoje, nes vis tiek visų neperskaitys. Sakė, jeigu skaityčiau norvegiškai, tai padovanotų man tas knygas. Pakalbėjom apie norvegų rašytoją J. Gaarder. Sakė, kad čia jis labai populiarus, dažnai rodo per TV. Bet jo knygas ji skaito po du kartus, nes iš pirmo karto nesupranta, ką autorius norėjo pasakyti.
  Tai tiek mano pastebėjimų. Žinoma, aprašiau vaizdą, koks man susidarė per kelias šias savaites. Pagyvenus ilgiau, gal pakeisčiau savo nuomonę ir viskas atrodytų kitaip. Bet pirmas įspūdis apie Bergeno skaitytojus būtent toks.

9 komentarai:

 1. ačiū, buvo labai įdomi apžvalga :)
  linkiu ir daugiau gerų įspūdžių ;]

  AtsakytiPanaikinti
 2. Sugėdinai :( Bėgu į biblioteką paimt bent kelių tos super-pop autorės knygų :) Tiek girdėjau, skaičiau apie pačią, o knygų nei vienos neskaičiau. Pasižadu pasitaisyti :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tada man gėda kartu su tavimi :) Aš pati dar nei vienos jos knygos neskaičiau, bet iššūkyje esu įrašiusi "Dvasių namai", tai bus pirma pažintis.

   Panaikinti
  2. jūs čia apie allende? neskaičiau, bet ir ne gėda :) nespėju visko perskaityt, ko noriu. kada nors pribręsiu.

   beje, draugė gyvena bergene, irgi minėjo, kad norvegai - daug skaitanti tauta.

   Panaikinti
 3. O kodėl skaitantys vyrai tokią nuostabą sukėlė? Pas mus ką? Egzotika? Viešose vietose skaitančių žmonių mažoka, bet kiek matau - pasidalinę per pusę. Ir skaitykles mūsuos jau ne kartą mačiau, aišku, ir vėl pas vaikinus :).
  Ir šiaip... Aš jau gal išaugau iš naktinio skaitymo amžiau ir išmokau sustoti, o maniškis skaito per naktis :) Jau švinta - jis dar skaito.
  Vienintelis man pažįstamas neskaitantis vyras tai mano tėtis. Spėju nė vienos knygos gyvenime neperskaitė.
  Tai man labiau keista pasirodė ne kad Norvegijoj vyrai skaito, o pati nuostaba :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Matai, gal tavo aplinkoje yra daugiau skaitančių vyrų. Pas mane ne, todėl man visad skaitantys vyrai kelia nuostabą ir didelį malonumą :)

   Panaikinti
 4. Hm, tai kad mano aplinka niekada nebuvo ypatinga kažkokia. Eiliniai mokslai, eiliniai darbai, eiliniai pasivaikščiojimų keliai.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Na as kaip pastovi Norvegijos gyventoja galiu tik pritarti,kad Jo Nesbo cia tikrai labai populiarus.Ir tai,kad detektyvai ir trileriai cia populiariausi :)Bet va del Wassmo populiarumo negaleciau pritarti,nes musu regione kiek ko klausi niekas jos neskaite,zino,kad tokia yra,bet nelabai ka domina.Bet tu vedei Bergeno statistika,ten gal kitaip,musuose vel kitokie zmones,kitokia ir skaitoma literatura :)Dar galeciau pasakyti is patirties ir bendravimo su norgais,kad turejimas knygu namuose,tai dar nereiskia ir ju skaitymas.Labai nemaza dalis mano pazystamu knygu neskaito,arba skaite senai,jaunysteje,bet namie turi ganetinai daug knygu...jos kaip interjero detale dulka.Tad nereiktu susidaryti klaidingos nuomones,kad daug skaito,jie megsta pirkti ir tureti,bet nebutinai naudoti :)Na ir pabaigai,kaip nekeista,bet tikrai vyrai skaitop cia daugiau,nei moterys :) Nors pas mane darbe vyrai skaito tik laikrascius,nei vieno ir niekada nemaciau su knyga ir paklausus apie knygas tema ilgai nesipletoja,nes niekas ju neskaito :D :D :D
  Idomu buvo paskaityti,dekui :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Super tema, tikrai idomu buvo paskaityti:) Noretusi daugiau tokiu.

  AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan