Arthur C. Clarke "2001 metų kosminė odisėja"

2012 m. rugpjūčio 28 d., antradienis

Žanras: fantastika
Originalus pavadinimas: 2001: A Space Odyssey
Puslapių skaičius: 280
Leidykla: Tyto Alba, 2006
Vertė: Gražvydas Kirvaitis
Elektroninė knyga
Perskaityta 2012 07 19
Pažintis: pirmoji autoriaus skaityta knyga
Vertinimas: 5/5


   Aš niekada nebuvau didelė fantastinių knygų gerbėja. Žinau, sakysit "Bado žaidynių" trilogija taip pat priskiriama fantastikai. Bet manęs netraukė visos tos istorijos apie erdvėlaivius, kosmosus, ateivius ir t.t. Nors visada žinojau, kad šią A. C. Clarke knygą kada nors perskaitysiu. Kodėl? Su fantastikos klasika susipažinti gal ir nebūtina, bet tikrai reikia.  1968m. parašyta knyga padarė įtaką ne vienai vėliau parašytai šio žanro knygai.
   Odisėja reiškia kelionę. Nuotykingą kelionę. Nuo žmonijos atsiradimo iki šiuolaikinio, erdvėlaiviais skraidančio, žmogaus. Žmogus visada buvo smalsi būtybė. Tad vieną dieną rastas juodasis monolitas sudomino ne tik knygos pradžioje minimus mūsų dar nekalbančius protėvius, bet ir dabartinį žmogų. Galbūt daug anksčiau užsimezgusios protingos gyvybės pastūmėjo žmoniją evoliucijos link? 
   Jau yra parašyta ne viena knyga, parodytas ne vienas filmas apie tai, kad žmogaus sukurtos mašinos nėra tobulos ir gali atsigręžti prieš mus. Kiek tame bus fantastikos, kiek tiesos, manau, pamatys kitos mūsų kartos. Šioje knygoje aprašytas kompiuteris EAL-9000 ne išimtis. Ir jo sukeltas chaosas ne tik pakeis visą ekspedicijos tikslą, bet ir privers skaitytojus pajusti bėgiojantį šiurpulį kūne. 
  Drąsiai sakau, kad knyga man labai patiko. Visais tais vaizdingais aprašymais, kosmoso pavaizdavimu, keliama kitų egzistuojančių būtybių hipoteze, erdvėlaivio įgulos tragedija ir pabaiga. Netikėta, nenumatyta ir ne banalia. 
  Perskaičiusi knygą labai norėjau pažiūrėti ir ne mažiau žinomą knygos ekranizaciją. Kurios režisierius yra S. Kubrick. Buvo smalsu, kaip jam pavyks pateikti šią istoriją ekrane.Tačiau filmas mane nuvylė. Net labai. Taip, prisipažinsiu, vaizdai filme pasakiški, muzika pasakiška, bet knygos vis tiek nepralenkė.  Aš net žiūrėdama sugebėjau du kartus užmigti. 


2 komentarai:

  1. Knyga tiesiog fantastiška!
    Ir kiti apsakymai verčia didžiuotis žemės žmonija ir jos protu, kaip didžiuojasi ir pats Arturas Klarkas.
    Yra nuostabių apsakymų verčiančių dirbti protą!
    Mano nuomone šią knygą tiesiog būtina perskaityti!

    AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan