Arthur Schnitzler "Plačiai užmerktos akys"

2012 m. liepos 9 d., pirmadienis

 Žanras: novelė
Originalus pavadinimas: Traumnovelle
Puslapių skaičius: 93
Leidykla: Lietuvos rytas, 2006
Vertė: Valentina Čeponienė
Elektroninė knyga
Perskaityta 2012 07 09
Pažintis: pirmoji autoriaus skaityta knyga
Vertinimas: 2/5
 

  "Ir joks sapnas nėra vien tik sapnas,- tyliai sušnabždėjo jis"

  Puikus "žydiško purvo" pavyzdys,  pornografas, literatūros suvaržymų griovėjas, santykių psichologijos ekspertas -  tai tik keli epitetai skirti austrų rašytojui bei dramaturgui A. Schnitzler'iui.  
  "Sapnų novelė" - taip skambėtų knygos pavadinimas, jeigu verstume iš originalo. Ir šie du žodžiai geriausiai apibūdina visą knygos istoriją, kurioje itin akcentuojama trapi riba tarp sapno ir realybės.
  Pasinerti į dvasios kelionę autorius kviečia kartu su pagrindiniu herojumi Fridolinu - pripažintu ir vertinamu gydytoju bei Albertina - gražaus santuokinio gyvenimo užliūliuota jo žmona. Bet tai tik gražioji fasado pusė, - pagalvosit daugelis. Ir Jūs būsite teisūs. Po padoraus šeimos vyro kauke slepiasi ciniškas ištvirkėlis. Moterų gundymai, netikėtas patekimas į slaptą orgiją, atviri pasakojimai žmonai, siekiant keršto už jos sapną. Sapną! Kuriame jis buvo tiesiog pažemintas. 
   Bet tai nėra tik banali egocentriško vyruko istorija. Autorius knygoje puikiai atskleidžia veikėjų psichologiją, gilinasi į žmogaus proto galimybes, tyrinėja pagrindinius impulsus, baimes ir troškimus.
   Novelė nėra ilga, skaitosi labai lengvai, laisvas rašymo  stilius, bet pati istorija man vis tiek nepatiko ir neįtraukė. Skaičiau ir norėjosi greičiau užbaigti bei pradėti kitą knygą.
  Ekranizacija. 1999m. pasirodė filmas "Plačiai užmerktos akys", paskutinis režisieriaus S. Kubrick'o darbas. Jame vaidino žymūs aktoriai N. Kidman bei T. Cruise. Tačiau filmas yra laisva romano motyvų interpretacija. Mano nuomone, geresnis nei knyga. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan