Praplėskite savo literatūros horizontus

2012 m. gegužės 29 d., antradienis

   Tai, kad per savo gyvenimą neperskaitysime visų norimų knygų, yra faktas. Nebent Jūsų sąraše - 10 knygų.  Tad renkamės ir susikuriame savas taisykles, ką skaityti ir ką praleisti.
  Kartais atrodo, jog savo nuomone šiuo klausimu, prieštarauju pati sau. Iš vienos pusės, manau, jog mes neturėtume skaityti tik savo malonumui. Kartais turim skaityti, nes to reikia. Ir nekalbu tik apie mokyklines skaitymo programas. Kuo platesnė skaitomų knygų įvairovė, tuo didesnę patirtį sukaupiam. Net ir pati prasčiausia perskaityta knyga duoda naudos.
  Bet, jeigu jau žiūrim per laiko prizmę ir nesinori jo švaistyti, tai turėtume vadovautis V. Hugo žodžiais: "Neskaitykite gerų knygų, skaitykite geriausias". Ir skaitymas turėtų atverti mus patirčiai, o ne apsaugoti nuo jos. Tai ką daryti? Ar skaityti tik tai kas patinka, net jei tai menkavertė literatūra? Ar tapti šiokiu tokiu snobu, garsiai rėkiančiu "jei tai ne klasika, neverta skaityti net knygos anotacijos"? O gal viską suderinti?
Tai, ką aš skaičiau prieš 10 metų ir dabar, skiriasi kaip diena nuo nakties. Tuomet skaičiau gana siauros tematikos knygas. Kodėl? Nes žinios apie knygas ir literatūrą buvo per mažos. Skaičiau apie pankų gyvenimą, satanistus, Malūko šiukšlyno žmones.
  Pamenu netyčia nugirdau, jog draugės vyresniam broliui labai patiko "Prisukamas apelsinas". Iš karto perskaičiau. Kai su draugėm buvom išvadintos lolitomis, teko skolintis Nabokovo knygą. O lietuvių kalbos mokytojos pagyros U. Eco "Rožės vardas" prieš visą klasę, ausyse man skamba iki šiol. Kaip ir nedidelis pyktis pasakytiems žodžiams, jog man ši knyga bus per sunki, tad iki šiol bijau ją skaityti.
  Taip su metais plėtėsi mano akiratis ir vis dar plečiasi. Netikėtai pakliuvusi knyga, draugų rekomendacija, savi atradimai suteikia žinių. O kaip jaunam žmogui atrasti gerą/įvairią/įdomią literatūrą? Kurių skaitymo pomėgiai tik formuojasi. Nereikia net jauno žmogaus. Nejaučiat kada, jog užsiciklinat ties vieno pobūdžio knygų skaitymu? Skaitot tik "akių" serijos knygas, skirtingų tikėjimų žmonių peripetijas. O detektyvų jau perskaitėt tiek, kad patys jau galėtumėt dirbti bent jau kriminalisto asistentu. Vampyrai tapo Jūsų gyvenimo dalimi, kad internetu atsisiunčiat dirbtinio kraujo (taip, taip tikrai būna).
  O gal skaitot tik tam tikras knygas, nes manote, kad kitokios Jums tiesiog nepatiks, bus per sudėtingos ar nebus aktualios? Jeigu man kažkada būtų kas pasakę, jog lentynose turėsiu S. Kingo knygų, tai būčiau pasukiojusi pirštą prie smilkinio. Pamenu, draugei esu sakiusi, kad jei kada mane pamatys su B. Cartland knyga rankose, tai bus du variantai: arba aš jau perskaičiau visas norimas knygas ir nebeturiu, ką skaityti, arba patekau į negyvenamą salą su vienintele jos knyga.
  Šiandien kilo kelios mintys. Kaip galėtume praplėsti savo literatūros horizontus? Kartais perskaityti tokią knygą, kurios net neplanavai ar nurašei pamačius/tęs vien viršelį. Ir apskritai, kaip pradėti atsirinkti savo mėgstamas knygas ir formuoti skonį.

 • Susidraugauk su knygynų konsultantu/bibliotekų darbuotojais
 Taip, man pačiai ne kartą yra tekę susidurti su nevykusiais darbuotojais knygynuose. Bet tegul šaukštas deguto, negadina statinės medaus. Knygynuose/bibliotekose dirba daug nuostabių darbuotojų, kurių žinios apie knygas beribės. Būtų mano valia, pomėgį knygoms ir apsiskaitymą, įtraukčiau į pareigybių sąrašą. Be to, bibliotekose galima sutikti kitų įdomių skaitytojų. Ne kartą esu pasiėmusi knygą dėl to, kad ją rekomendavo senolė, bibliotekoje besilankanti jau 20  ar daugiau metų. Nebijokite darbuotojų klausti patarimų, rekomendacijų. O jeigu darbuotojai pasiūlys knygą, kuri Jums labai patiks, žinos, kad turės dar vieną nuolatinį skaitytoją.

 • Rekomendacijos šaltinius rinkis išmintingai
   Dabar informacijos trūkumu skųstis negalime, o kartais gauname jos net per daug. Yra galybė žmonių, kalbančių/rašančių apie knygas. Ne tik Lietuvoje, visame pasaulyje. Ir Jums nebūtina visų jų klausyti ir skaityti rekomenduotinas knygas. Atsirinkite tuos, kurių nuomonė Jums svarbi, patikima. Kai aš pradėjau skaityti užsienio puslapius apie apie knygas, tai viską priimdavau kaip nenuginčijamą tiesą ir kaupiau visą informaciją. Vėliau, su laiku, pradėjau pastebėti, kas man nepatinka, kurie atsiliepimai nėra labai vertingi. Kas skaito man artimas knygas ir pan.

 • Šalin principus ir įsitikinimus
  Taip, žinau, kad Jūs visi esat nuostabūs skaitytojai ir turit gera skonį knygoms.  Jums nereikia aiškinti, ką skaityti, nes ir patys žinote. Jūs neperkat išreklamuotų knygų, neskaitot madingų/masinių knygų. O į knygynų TOP 10 patenka tik nevertingos knygos (gerai, gerai šiek tiek ironizuoju).
  Neseniai perskaičiau vienos skaitytojos pasiteisinimą, kodėl ji iki šiol neperskaitė "Saulėlydžio". O todėl, kad tai buvo mėgstamiausia jos klasiokės knyga. Klasiokės, kurios ji labai nemėgo. Na negi dabar skaitysi jos mėgstamiausią knygą? Todėl sakau - meskit principus ir skaitykite, jeigu to norite. Tas pats galioja ir man. Nes per savo principus labai ilgai nenorėjau susipažinti su H. Wassmo, E. Hemingvėjaus kūryba, gerais detektyvais ir tuo pačiu "Saulėlydžiu", kurį perskaičiau tik dėl mesto iššūkio man.

 • Žaiskite literatūrinę ruletę
  Visi, manau, žinot, kas yra rusiška ruletė? Tik čia žaiskite su knygomis. Kartą per mėnesį nueikite į knygyną ir paklauskite darbuotojos: "Kokia šiuo metu parduodama knyga yra geriausia/įdomiausia/perkamiausia?". Kad ir kokia knyga tai būtų, nusipirkite ją! Net jei manote, kad tai ne Jūsų skonio knyga. Ir, žinoma, perskaitykite. Žinau, žinau dabar sakysit, kad knygos brangios. O jeigu nepatiks? Bus gaila išleistų pinigų. Tuomet  šį žaidimą galite žaisti bibliotekoje.
 
Toliau tęskite Jūs.....

8 komentarai:

 1. Tenka prisipažinti, kad dažnai nusistatau prieš knygą, vien dėl to, jog man ji neatrodo verta dėmesio ir net nebandau skaityti. O šiaip stengiuosi skaityti įvairias knygas, noriu susipažinti su klasika, bet tuo pačiu kartais paskaityti ką nors lengvo ir paprastos :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. stengiuosi skaityti kuo įvairesnes. nežinosi, ar patinka, kol neperskaitysi. kai kurias skaitau kartais ne todėl, kad noriu, o todėl, kad galbūt reikėtų... dažniausiai tai klasika arba negrožinė literatūra. akiračiui praplėsti, bendram išsilavinimui. kai kurių knygų vengiu kaip tik galiu: pavyzdžiui, knygų-trilerių.

  AtsakytiPanaikinti
 3. O gal butu galima cia pasidalinti ispudziais is konkreciu knygynu, kuriuose buvome maloniai ir informatyviai pakonsultuoti, kur konsultantas parinko butent tokia knyga, kuri tuomet itin atitiko jusu poreiki?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Vilniuje CUP esančiame knygyne PEGASAS dirba laaaabai apsiskaitęs vyrukas. Tikras nuoširdus knygų mylėtojas. Rodos, jog jis žino beveik viską apie knygas ir rašytojus, o atsižvelgdamas į tau patikusias, suteikia puikias rekomendacijas ateities skaitiniams. Beje, net ir kitos šio knygyno pardavėjos, negalėdamos pagelbėti pirkėjui, kviečiasi pagalbon minėtąjį kolegą. :)

   Panaikinti
  2. Klaipėdoje, Studlende Vagos knygyne dirba puikios moterys, kurios pačios daug skaito ir padeda išsirinkti.
   "Baltų lankų" arba "Didysis Pegasas" jau, vertinti nelabai galima, kadangi jų darbo politika yra tokia, kad darbuotojai neprivalo eiti prie klientų ir padėti rinktis, nebent prašo.
   Vilniuje, Vaga Pilies g., bent jau prieš kelis metus dirbo nuostabi moteris, daug kalbėdavome apie knygas.

   Panaikinti
  3. oi, nepatiko man "studlendo" "vaga"... vietoj james joyce "uliso" man pasiūlė ulickają... prie kasos arogantiška ir pikta pusamžė moteriškė nuolat būdavo. bet aš ten paskutinį kartą buvau prieš metus ar pusantrų. gal kas ir pasikeitė.

   Panaikinti
 4. Mano supratimu, skaitomas knygas kiekvienas renkamės pagal savo suvokimą ir poreikį. Šie dalykai gyvenimo eigoje keičiasi. Jei pats kaip asmenybė neapkerpėji ir nori patobulėti, tai savaime nebeskaitai vienodų knygų.
  Be abejo, mano skaitomos knygos kažkuo panašios, skaitau mažai klasikos, bet nejaučiu dėl to jokių problemų. Išsilavinęs visose srityse vis tiek nebūsiu.

  AtsakytiPanaikinti
 5. As tai visgi turiu isitikinima, jog skaitydama detektyvus, meiles romanus, vampyrine, zombine ir panasia fantastika ir knygas kurias as vadinu KAIP, gaistu savo brangu laika ir savo intelekto vystytis visiskai neskatinu. Netgi visu taip numyletas ir ant pjedestalo pastatytas Haris Poteris yra tikriausiai viena is paskutiniu knygu, kuria as skaityciau. Cia tik mano nuomone :))

  AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan