Mitch Albom "Antradieniai su Moriu"

2012 m. kovo 21 d., trečiadienis

Žanras: romanas
Originalus pavadinimas: Thursdays with Morrie
Puslapių skaičius: 216
Knyga nuosava, leidyklos dovana
Perskaityta: 2012 02 07
Leidykla: Trigrama, 2008
Vertė: Saulius Dagys
Pažintis: pirmoji autoriaus skaityta knyga
Vertinimas: 5/5"Mylėkite kits kitą arba pražūkite"

   Šią knygą baigiau skaityti gydytojos kabinete. Vieną ranką badė adatomis, kitoje laikiau knygą. Ir verkiau. Ne iš skausmo, o dėl to, jog skaitant tokią knygos pabaigą, negali neapsiverkti.  Net dabar, kai tenka parašinėti knygą, prisimenu visus jausmus, kuriuos sukėlė jos skaitymas. 
  Mes nuolat girdime, kad per greitai gyvenam, kad per daug skubam, visur bėgam, lekiam, be saiko vartojam. Kalbos, visiems puikiai žinomos ir kartais skambančios banaliai. Juk tokie dabar laikai, kitaip neišgyvensi. Prieš keletą savaičių, mano darbe, baro virtuvė buvo išnuomota sveikuoliams. Visą savaitę jie gamino tik sveiką maistą, pietų metu išjungdavo visus garsus, uždegdavo žvakes. Stebėjau, kaip jie neskubėdami viską gamina, aptarnauja žmones, kviečia užeiti net ir tuos, kurie neturi susimokėti. Iš pradžių pikta būdavo, kodėl jie viską taip LĖTAI daro! Jeigu yra užsakymas, tai leki, padarai, nuneši, paimi pinigus, padėkoji ir viso gero. Bet kuo toliau, tuo labiau supratau, kad jie tiesiog mėgaujasi. Kiekviena diena, kiekvienu čia ir dabar būvimu. Jie nesuprasdavo mūsų, kaip galima neturėti laiko ramiai papietauti, be telefonų, atidedant visus darbus į šoną ir pan. Kaip mes negalim mėgautis tiesiog šia diena.

"Tačiau gyvenimas įgyja prasmę, jei skiri jį kitiems, skiri jį meilei, atiduodi save aplinkiniams ir darai tai, kas turininga ir prasminga”
 
  Šioje knygoje pasakojama apie profesorių Morį, kuris sužino, jog serga nepagydoma liga. Jo valandos jau suskaičiuotos, laiko gyventi šioje žemėje liko nedaug, bet pasidžiaugti ir viską apmąstyti laiko dar iki valios. Knygos autorius M. Albom'as - buvęs profesoriaus studentas. Netikėtai sužinojęs apie jo ligą, aplanko jį ir pradeda susitikinėti kiekvieną antradienį. Vieną dieną per savaitę, keturiolika antradienių, Mitch'as kalbasi su Moriu apie meilę, gyvenimą, kultūrą, santuoką, pinigus.  Apie tai, kaip svarbu, jog gyvenime darytume tik tai, ką mėgstame, apie susitaikymą su savimi, jog visų mūsų laukia ta pati pabaiga - mirtis.
Moris ir M. Albom
  Skaitant knygą nereikia gilintis į literatūrinę jos vertę, giliai kapstytis nagrinėjamose temose. Ji nėra šedevras. Svarbiausia joje yra emocijos. Knygoje vyrauja labai šviesios nuotaikos, kiek tai įmanoma kalbant apie mirtį. Visas šios knygos žavesys slypi nuoširdume ir paprastume.
   Tai nėra grožinės literatūros kūrinys. Profesorius Moris iš tikrųjų gyveno ir, iš tikrųjų, bendravo su knygos autoriumi. M. Albomu, kuris buvo sporto žurnalistas,  didžiausias darboholikas ir  išsiskyrė su šeima dėl per mažai rodomo dėmesio. Susitikimai antradieniais pakeitė jo gyvenimą.
  Po profesioriaus mirties jis pradėjo skaityti paskaitas,  pasakoti apie šią nepaprastą patirtį, kurią jam suteikė Moris. Plačiau galite pasiskaityti autoriaus puslapiuose ČIA ir ČIA. Jis parašė ir daugiau knygų, kurios tapo ne  mažiau populiaresnės nei ši. Pagal šią knygą pastatyta nemažai spektaklių, istorija vaidinama tiek mokyklų salėse, tiek didžiosiose teatro scenose. 1999m. pasirodė ir knygos ekranizacija tokiu pačiu pavadinimu. Peržiūrėjau filmą, keista žiūrėti, vėl viską iš naujo pajausti. Bet knyga vis tiek man geresnė. Rekomenduoju perskaityti kiekvienam. Ir kiekvienam atrasti savo mokytoją. Kaip Mitchas atrado Morį.


1 komentaras:

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan