Romain Gary "Moters šviesa"

2010 m. lapkričio 5 d., penktadienis


Žanras: romanas
Puslapių skaičius: 116
Knyga nuosava
Perskaityta: 2010 11 04
Leidykla: Baltos lankos
Pažintis: trečioji autoriaus skaityta knyga
Vertinimas: 4/5
"Vienas mažiukas kinas, du mažiukai kinai, trys mažiukai kinai..."

   Jeigu pasakyčiau, kad tai knyga apie skyrybas, vyro ir moters meilę, sunkumus ir t.t. Tai nuskambėtų labai banaliai ir neįdomiai. Tai kai kas daugiau. Apie besąlyginę meilę, atsidavimą kitam žmogui, apie santykius ir kančią. Knygoje nėra daug veiksmo, nėra didelių tragedijų, tik sielos, gilios sunkios sielos žaizdos. Apie tai kaip susitinka su brandaus amžiaus žmonės ir tik tam, kad mylėdami vėl išsiskirtų. Knygoje plačiai aprašoma veikėjų patirtos ankstesnės meilės skauduliai, bandymas kurti naujus santykius, kuriuos jie tiesiog pavadino "savitarpio pagalba" vienas kitam.

"Mylėti - nuotykis be žemėlapio ir be kompaso, kur paklaidina tik atsargumas"


   Perskaičius dalį knygos nebeištvėriau, atsikėliau ir pasiėmiau pieštuką, nes tiek daug gražių citatų knygoje dar nebuvau radusi. Nors imk ir braukyk kas antrą eilutę. Knygoje puikiai išlaikytas Gary rašymo stilius, sakiniai, jų struktūra skamba kaip poezija tiesiog. Kai kurios vietos kaip per miglą rodės ar priminė žiemos vakarą, kai stebi pro langą krentančias snaiges. Užliūliuoja... Labai daug gražių citatų apie meilę, santykius, poros ryšį. Vienoje vietoje radau tokius artimus sau žodžius, kad rodos išsiplėšk tą lapą ir pasikabink virš lovos

"Mylėti - vienintelis turtas, kuris didėja, kai juo švaistais. Kuo daugiau duodi, tuo daugiau lieka tau..."

   Ši knyga man kaip gerai subrandintas senas vynas. Toks išlaikytas ir stiprus. Stiprus viskuom: skoniu, spalva ir trenksmu į galvą, kai apsvaigsti. Ši knyga tikra "Odė moteriai" su visa iš jos sklindančia šviesa. Negaliu nepacituoti vietos, kurią skaitydama juokiausi balsu. Viena kaip citata ji yra nuoga, "tarp eilučių" bandyta pasakyti, kad vienas žmogus negali nieko padaryti:

"Kai amerikiečių astronautai išsilaipino Menulyje, ten jie rado kinus. Pasipiktinę, juk kiekienas žino, kad kinai neturi tam būtinų technologinių priemonių, amerikiečiai pareikalauja jų pasiaiškinti. Kaip jūs čia atsidūrėte, kaip atsikapstėte iki Mėnulio prieš visus gamtos dėsnius? Tuomet vienas mažiukas kinas, dėdamas vieną kumštį ant kito ir taip vaizduodamas kopėčias, plačiai šypsodamasis paaiškino: "Vienas mažiukas kinas, du mažiukai kinai, trys mažiukai kinai..""

   Jeigu reiktų lyginti visas tris mano skaitytas R. Gary knygas, tai šią siūlyčiau visoms gerbėjoms. Pažinčiai geriau rekomenduočiau pradėti nuo "Aušros pažadas". Ilgai galvojau kiek skirti šiai knygai, dvejojau tarp 4 ir 5, bet galiausiai duodu stiprų 4. Pažiūrėjau, kad ir kitas jo dvi knygas taip pat įvertinau. Nežinau, man jo knygų supratimas, "suvirškinimas" ateina po kiek laiko. Gal todėl ir patinka jis. Būtinai skaitysiu likusias jo knygas. 

3 komentarai:

 1. aš turiu bėdą su Romain Gary: negaliu perskaityti jo nė vieno romano iškart, ta prasme pradedu skaityti, maždaug pusę perskaitau ir tada atidedu knygą į šalį keliems mėnesiams. tas pats ir su šituo romanu - pradėjau skaityti, atrodė įdomu, bet maždaug ties viduriu pradėjo labai erzinti, nemoku paaiškinti, kodėl ;) ("Toliau jūsų bilietas nebegalioja" neerzino")

  AtsakytiPanaikinti
 2. Kazkur skaiciau labai gera Aitvaru recenzija, del to baisiai noriu dabar ka perskaityt :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Gal čia skaitei? http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2010-10-29-jurate-cerskute-skrendanti-ir-skambanti-praeitis-zvilgsnis-i-dvi-knygas/52334

  Nors aš girdėjau, kad daugelis užsikabliuoja nuo jo "Toliau jūsų bilietas negalioja". Reiks būtinai paskaityti

  AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan