John Keats

2010 m. spalio 8 d., penktadienis

   12 klasėje, per lietuvių kalbos egzaminą žodžiu, pasirinkau literatūros temą. Įžangoje, kalbėdama apie literatūrą,  pasakiau šiuos žodžius:

"Jei jūs prieisite prie manęs autobusų stotelėje ir sužnabždėsite: ,,O nebylioji nuotaka rimties“ (garsiosios Johno Keatso ,,Odės graikiškai vazai“ pirmoji eilutė ), aš bemat susivoksiu turįs reikalą su literatūra".

   Šią pirmąją odės eilutę iki šiol moku mintinai,dažnai prisimenu ir kartoju sau garsiai. Tai žodžiai, kuriuos tiesiog norisi išdainuoti. Gaila, kad ne iš karto šis "Ežerų poetų" atstovas buvo pripažintas. Antroji poema "Endimionas" kritikų išvadinta "tylia, idiotiška poema". O dar labiau gaila, kad jo kūrybinės galios stiprėjo, silpnėjant jo sveikatai. Savo šedevrus Keatsas sukūrė tada, kai grūmėsi su tuberkulioze. Yra netgi pseudomokslinė teorija, kad tuberkuliozė susijusi su genialumu ir talentu. Po šia teorija tikriausiai pasirašytų ir F. Dostojevskis, M. Gorkis, I. Kantas, ir Volteras :) 
   Šiandien  sužinojau, kad dažniau nei pirmoji, yra cituojamos paskutinės odės eilutės. Paprastu ir genialu: 

"Grožis yra tiesa, tiesa yra grožis - tai yra viskas,
  Ką žemėj žinai, ir viskas, ką turi žinoti."

   Norėčiau, kad man kas parašytų tokias eiles, arba bent jau pacituotų laiške. Fanny pasisekė labiau nei man, nes gavo ne vieną jo meilės laišką, kurie po 50 metų buvo pardavinėjami aukcione. O. Wild'as tuom labai pasipiktino ir sukūrė sonetą apie Keatso meilės išpardavimą :)
   "Jis visas buvo išparduotas " - šaukė tie, kuriems nepatiko, kad Anglija visus savo rašytojo archyvus, rankraščius pardavė Amerikai per aukcionus.
   Visai atsitikinai aptikau ir viešbutį, kurio visi kambariai pavadinti anglų poetų vardais. Ir vienas iš jų skirtas būtent J. Keats.


   Vienas artimiausių Keats'o draugų ir gerbėjų buvo kitas anglų poetas P. Shelley. Kuris po John'o mirties nusiskandino su vienu Keatso poemos tomu. Palaikai buvo sudeginti ir palaidoti kartu. Ant paminklo iškalti tokie žodžiai: "Čia ilsisi tas, kurio vardas parašytas vandeny".


Ir pabaigai, noriu pasidžiaugti, jog Keatso ir Fanny meilės istorija buvo įamžinta kine. Dar visai neseniai pasirodė filmas "Bright star/Švytinti žvaigždė".(2009m). Režisierius J. Campion. Lietuvos žiūrovai šiuo filmu galėjo pasimėgauti per "Kino pavasarį 2010".


9 komentarai:

 1. filmas isties nuostabi, o Fany tiesiog tikra svytinti zvaigzde....

  AtsakytiPanaikinti
 2. Aš dar nemačiau filmo, bet jau ieškau parsisiųsti. bent jau trailer'is sudomino :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. o man filmas nepatiko :)

  yra linkomanijoj, beje :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Radau filmą ir LT vertimu, siunčiuos. pažiūrėsim, ar man patiks :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. o kur galima internete rasti šio autoriaus kūrinių? būčiau labai dėkinga.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Kiek žinau, lietuviškai nėra nieko išleista. Sonetų galima pasiklausyti youtube. Ir reikia bandyt ieškoti angliškų knygų, tikrai turėtų būti

  AtsakytiPanaikinti
 7. Va, radau amazon.com pirkti jo angliškų knygų
  http://www.amazon.com/b?ie=UTF8&node=70377

  AtsakytiPanaikinti
 8. labai ačiū :) labai gaila, jog nėra lietuvių kalba.

  AtsakytiPanaikinti

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan